راهنمای نویسندگان

الف. تهیه و ارسال مقاله

 - مقالاتی که به مجله علمی علوم آبزی پروری ایران ارسال می شود بایستی مقاله تحقیقی اصیل باشد و قبلاً در هیچ مجله ای چاپ نشده و یا برای چاپ ارسال نشده باشد.

 - از ارسال مقاله با ایمیل و پست خودداری کنید. قبل از ارسال مقاله از طریق سامانه، باید در سامانه ثبت نام شود. از منوی "ارسال مقاله" استفاده کنید. نویسندگان برای ارسال الکترونیک در محل فایل مقاله، نسخه اصلی مقاله بدون نام نویسندگان وارد سیستم کنند.

 - نام و نام خانوادگی نگارنده(ها)، آدرس و تلفن تماس، پست الکترونیکی نگارنده مسئول مقاله جهت تسریع در ارتباطات بعدی در فایل مشخصات نویسندگان ذکر شود.

 - مقالات باید با برنامه  Word 2003-2007در محیط Windows و همچنین نمودارها با برنامه Excel تهیه و ارسال گردد.

 - مقالاتی که دارای بیش از یک نگارنده باشند از سوی مجله به منزله موافقت کلیه نگارندگان جهت چاپ تلقی خواهد شد.

 - در صورتی که مقاله ای توسط یک نویسنده ارسال شود و در مرحله بازبینی اولیه مورد تایید قرار نگرفت، برای انجام اصلاحات به نویسنده مسئول بازگشت داده می شود. نویسنده باید پس از رفع نقص، مقاله قبلی را در سیستم حذف و مقاله تصحیح شده را به جای مقاله دارای ایراد اپلود کند. از ارسال مقاله تصحیح شده به عنوان مقاله جدید خودداری نمایید. همچنین همیشه با یک نام کاربری که ثبت نام نموده اید اقدام به ارسال مقاله تصحیح شده نمایید. بدون رعایت فرمت نگارش مقاله، داوری و اقدام بیشتر بر روی مقاله میسر نیست.

 - در صورتی که در ابتدا مقاله شما در اثر عدم تطابق با فرمت مجله رد شد یا در فرآیند داوری نیازمند اصلاحات بود، لازم نیست پس از اصلاح مقاله آن را از نو در سامانه مجله ثبت و وارد کنید. بلکه وارد سیستم ارسال مقاله مجله شده، مقاله خود را پیدا کرده و تغییرات لازم را از آن پس اعمال کنید.

 - هزینه چاپ مقاله: مبلغ 6000000 ریال (ششصدهزار تومان) بابت هزینه داوری و ویرایش مقالات توسط مجله از نویسندگان دریافت می گردد. بنابراین نویسنده (گان) محترم ملزم به پرداخت وجه فوق برای هر مقاله هستند. بدیهی است تسلیم اولیه مقاله به مجله هزینه ای در بر نداشته و تنها پس از پذیرش نهایی مقاله و پیش از چاپ، این هزینه توسط خزانه دار انجمن آبزی پروری دریافت می گردد. بدیهی است عدم پرداخت این هزینه موجب عدم ارسال گواهی پذیرش برای نویسنده خواهد شد.

 - باز پس گرفتن مقاله: نویسنده مسئول مکاتبه مقاله می تواند در هر مرحله ای از فرایند بررسی مقاله قبل از پذیرش نهایی با ارسال درخواست کتبی از طریق ایمیل به مجله، روند بررسی مقاله را متوقف نموده و آن را از مجله خارج کند.

 - مجله علمی علوم آبزی پروری ایران حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می دارد. نگارنده نسخه ای از مقاله را نزد خود نگه دارد زیرا مقاله عودت داده نمی شود.

 - مسئولیت علمی و اخلاقی مقاله بر عهده نگارنده(ها)ی آن می باشد.

 

ب. راهنمای نگارش مقاله

 1- مقاله ارسالی بایستی حداکثر 12 صفحه باشد. برای نوشتن متن فارسی مقاله از قلم ب نازنین 13 و برای متن لاتین از قلم Time New Roman  12 استفاده شود. فاصله بین خطوط 1 سانتی­متر باشد. برای تیتر اصلی ب نازنین 15 و بولد، اسامی و سایر توضیحات ب نازنین 13 باشد.

 2- رعایت فاصله و نیم فاصله بین کلمات ضروری است.

 3- ضروری است علائم اختصاری، اصل کلمات و عباراتی که معادل فارسی آن در متن مقاله آورده می ­شود، داخل پرانتز در جلوی هر کدام از کلمات آورده شود. در مورد نام­­ های علمی باید حرف اول اسم جنس با حرف بزرگ و حرف اول اسم گونه با حرف کوچک و به خط ایتالیک تایپ شود.

 4- شکل ها، جدول­ ها و باید دارای عناوین گویا بوده به­طوری­ که حاکی از مندرجات و محتوای آن­ ها باشد. عنوان­ های جدول­ ها در بالا و عنوان ­های شکل­ ها در زیر آن نوشته شود. کلیه اعداد، واحدها و مقایسه­ها در جدول­ها و شکل ­ها باید به فارسی نوشته شده باشند (اگر چنان­چه شکل یا جدولی از منبعی گرفته شده باشد، بیان منبع ضروری است. فونت شکل­ ها و تمامی جدول­ ها ب نازنین 11 باید باشد. جدول­ ها باید فاقد خطوط عمودی و افقی باشد.

 بخش های ضروری در هر مقاله

 چکیده: خلاصه­ای از مقاله با تاکید بر روش کار و نتایج و بحث (حداکثر 250 کلمه). لغات کلیدی در 3 تا 5 واژه بلافاصله بعد از چکیده فارسی و انگلیسی آورده شود. چکیده انگلیسی مقاله حتی الامکان کاملاً شبیه به چکیده فارسی آن باشد و در انتهای مقاله قرار گیرد و تیتر مقاله، اسامی نگارندگان و آدرس آنان نیز حتماً ترجمه گردد. فونت چکیده فارسی ب نازنین 12 و چکیده انگلیسی Time New Roman12 باشد. برای کلمه چکیده و لغات کلیدی از حالت بولد استفاده شود.

 مقدمه: شرح مختصری درباره موضوع، پیشینه آن، اهمیت و ضرورت انجام تحقیق.

 مواد و روش کار: ارائه اصول اساسی کلیه روش­ های مورد استفاده اعم از روش­های نمونه­ گیری، روش­ های بکار گرفته در آزمایشگاه، روش های آماری مورد استفاده با بیان منبع ضروری است. منشاء مواد مورد استفاده باید به طور دقیق بیان شود.

 نتایج: نتایج باید فقط شامل اطلاعاتی باشد که در حین تحقیق به­دست می­آید و به صورت توضیحات، جدول­ ها و شکل­ ها کاملاً علمی بیان شود. لازم به ذکر است که برای ارائه نتایج از ب کار بردن جدول و شکل به­ طور همزمان خودداری شود.

 بحث: در این قسمت نتایج به دست آمده از تحقیق در مقایسه با کارهای قبلی انجام شده در زمینه مربوطه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته، پیشنهادات علمی و اجرایی ارائه گردد. از ارائه تکراری نتایج در بخش بحث پرهیز گردد.

 تشکر و قدردانی: برای ادای احترام از افرادی که در انجام پروژه دخیل بوده­اند، در این قسمت از آنان قدردانی می­گردد.

 منابع: تمام منابعی که در متن آورده می­شود باید بر اساس نام فامیلی نویسنده یا نویسندگان و سال چاپ باشد. منابع استفاده شده در متن باید به­رتیب حروف الفبا اسامی نگارنده­ها در فهرست منابع قرار گیرند. از حالت بولد و یا فاصله بین خطوط در منابع استفاده نشود.

 روش ارجاع به منابع در داخل متن باید به صورت زیر باشد:

 منابع با یک نویسنده:  نام نویسنده و سال انتشار

 منابع با دو نویسنده:  نام هر دو نویسنده و سال انتشار

  منابع با سه نویسنده یا بیشتر: فقط نام نویسنده اول و همکاران یا  et al و سال انتشار

 روش منبع نویسی مجله در انتهای مقاله طبق روش زیر می­باشد:

  1- مقالات مجلات علمی:

 Utting S.D. 1986. A preliminary study on growth of Crassostrea gigas larvae and spat in relation to dietary protein. Aquaculture 56, 123-128.

 2- کتاب:

 Strunk J.W., White E.B. 2000. The Elements of style. Fourth ed. Longman, New York. 300 p.

 -بخشی از کتاب:

 Chapman D.W. 1971. Production. In: W.S. Ricker (ed.), Methods of the assessment of fish production in freshwater, Blackwell Scientific Publications Ltd, Oxford. pp: 199-214.

 - بخشی از کتاب های چند جلدی بدون عنوان دوره:

 Schmidt H., 1989. Testing results.In: O. Hutzinger (ed), Handbook of environmental chemistry, Vol. 2, Springer, Berlin Heidelberg New York, USA. 111 p.

 - بخشی از کتاب های چند جلدی باعنوان دوره:

 Smith S.E. 1976. Neuromuscular blocking drugs in man. In: E. Zaimis (ed.), Neuromuscular junction Handbook of experimental pharmacology, Vol. 42. Springer, Berlin Heidelberg, New York, USA. pp: 593-660.

 مجموعه مقالات به صورت کتاب:

 Zowghi D. 1996. A framework for reasoning about requirements in evolution.In: N. Foo, R. Goebel (eds.), PRICAI'96: topics in artificial intelligence. 4th Pacific Rim conference on artificial intelligence, Cairns, August 1996.Lecture notes in computer science (Lecture notes in artificial intelligence), Vol. 1114. Springer, Berlin Heidelberg, New York, USA. 157 p.

 4- مجموعه مقالات کنفرانس ها:

 Aaron M. 1999. The future of genomics. In: Williams H. (ed) Proceedings of the genomic researchers, Boston, 1999.

 Chung S-T., Morris R.L. 1978. Isolation and characterization of plasmid deoxyribonucleic acid from Streptomyces fradiae.In: Abstracts Book of the 3rd international symposium on the geneticsof industrial microorganisms, University of Wisconsin, Madison, 4-9 June 1978.

 4- پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا:

 موسوی، ح. 1395. تاثیر پروبیوتیک ­ها بر پارامترهای رشد، بازماندگی، پاسخ­های ایمنی و مقاومت ماهی قزل آلا در برابر شوک های محیطی. پایان نامه کارشناسی ارشد رشته شیلات، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه ارومیه.

 Trent J.W. 1975. Experimental acute renal failure. Dissertation, University of California.

 5- مقالات در دست انتشار:

 Wilson M. 2006. Statistics. In: M. Wilson (ed.), Style manual. Springer, Berlin Heidelberg NewYork. (In press)

****جهت دریافت فرم تعارض منافع نویسندگان (اینجا) کلیک نمایید. در نظر داشته باشید که فرآیند بررسی مقالات منوط به بارگذاری فرم مذکور در مرحله ارسال مقاله می باشد.****